Katri Aula on Ristijärven uusi kunnanjohtaja.

Vuosi 2025 alkoi kolmen kunnanjohtajan lähdöllä: tehtävänsä jättivät Enontekiön Marko Halla, Luumäen Risto Alaheikka ja Lemin Kati Rekola. Lisäksi Satakunnan hyvinvointialueen johtaja Kirsi Varhila jätti eronpyyntönsä 22. tammikuuta. Yksi uusi kunnanjohtajakin valittiin: Ristijärvi löysi uudeksi johtajakseen Katri Aulan Kirkkonummelta.

Enontekiön kunnanjohtaja Marko Halla irtisanoutui heti vuoden alussa. Halla valittiin kunnanjohtajaksi viime vuoden toukokuussa, ja hän aloitti tehtävässään syyskuussa.

– Ei ole mitään yksittäistä asiaa tai yksittäistä henkilöä, mikä tähän ratkaisuun johti. Katsoin vain, ettei minulla ollut toimintaedellytyksiä. Uskon, että tämä oli minun itseni kannalta oikea ratkaisu, Halla totesi.

Halla sanoo, että toimintakulttuuri Enontekiön kunnassa on jollain tavoin rikki.

– Kun tunsin alueen hyvin ja olin aiemmin toiminut kuntakonsernissa lentokentän johtajana, olin ehkä liian naiivi. Kuvittelin että minulla olisi ollut joku viisastenkivi, jonka avulla olisin voinut korjata toiminnan ja päätöksenteon kulttuuria.

Luumäen kunnanvaltuusto irtisanoi kunnanjohtaja Risto Alaheikan 13. tammikuuta luottamuspulan perusteella kuntalain 43 §:n mukaisesti.

Valtuuston toinen varapuheenjohtaja Anne Marttila-Inkilä, kesk., ei ollut irtisanomisen kannalla ja teki vastaesityksen, mutta hän ei löytänyt esitykselleen tukea. Näin päätös syntyi muodollisesti yksimielisesti.

Tilapäinen valiokunta nojasi irtisanomisesityksessään kunnanhallituksen lausuntoon. Kunnanhallituksen mukaan Alaheikan toimenpiteet kunnan talouden ja elinvoiman kokonaisuuden kehittämiseksi eivät ole olleet riittävän tehokkaita, strategian johtaminen on jäänyt puutteelliseksi, asiantuntemus ja osaaminen kuntahallinnosta on riittämätöntä ja tehtävien priorisointi epätarkoituksenmukaista.

Alaheikka lähetti vielä kokouksen kynnyksellä valtuutetuille vetoomuksen, jossa toivoi voivansa jatkaa kunnanjohtajana.

– Tilapäinen valiokunta on ehdotuksessaan tarkoitushakuisesti tyystin unohtanut kaikki positiiviset asiat mitä olen Luumäellä saanut aikaan varsin lyhyessä ajassa, hän kirjoitti.

Risto Alaheikka valittiin Luumäen kunnanjohtajaksi huhtikuussa 2021.

Lemin kunnanjohtaja Kati Rekola sopi kunnanhallituksen kanssa 30. tammikuuta irtisanoutuvansa siten, että hänellä maksetaan yhdeksän kuukauden palkkaa vastaava erokorvaus.

Lisäksi Rekola saa kolmen kuukauden palkkaa vastaavan korvauksen talouden tasapainottamiseen liittyvien tavoitteiden saavuttamisesta ja ylittämisestä.

Irtisanoutumisen syyt eivät tule julki, sillä kunnanhallitus ja Rekola ovat erosopimuksessa sitoutuneet siihen, että ”asiasta ei anneta haittaavia lausuntoja millekään taholle”.

Yle kertoi 9. tammikuuta, että kunnanjohtaja Rekolan ja kunnanhallituksen puheenjohtajan Anu Karhun, kesk., välit eivät ole olleet täysin mutkattomat. Rekola oli kokenut, että Karhu oli kohdellut häntä asiattomasti ja teki Karhusta työsuojeluilmoituksen. Karhu kiisti epäasiallisen kohtelun.

Rekola valittiin Lemin kunnanjohtajaksi syyskuussa 2021. Hän työskenteli aiemmin Kustavin sosiaalijohtajana.

Satakunnan hyvinvointialueen johtaja Kirsi Varhila jätti erosi tehtävästään 24. tammikuuta. Varhila totesi, ettei hänellä ei ole enää edellytyksiä jatkaa tehtävässään.

Ennen hyvinvointialueen johtajan tehtäviä Varhila toimi sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkönä. Hän aloitti viiden vuoden kautensa kansliapäällikkönä lokakuussa 2019, mutta siirtyi Satakuntaan kesken kauden.

Satakunnan hyvinvointialueen eli niin sanotun Sata-alueen hallitus valitsi konsernipalveluiden johtajan Tero Mäkirannan väliaikaiseksi hyvinvointialuejohtajaksi ajalle 29.1.-30.9.2025 tai kunnes uusi hyvinvointialuejohtaja aloittaa.

Ristijärven kunnanvaltuusto valitsi 27. tammikuuta kunnanjohtajaksi Katri Aulan. Valinta oli yksimielinen.

Haukiputaalta lähtöisin oleva Aula on valmistunut kauppatieteiden maisteriksi Oulun yliopistosta, ja hän työskentelee liikkeenjohdon konsulttina. Aula oli ehdolla Kirkkonummen kuntavaaleissa 2021 keskustan listalla ja on Kirkkonummen tarkastuslautakunnan jäsen.

– Olen iloinen ja otettu mahdollisuudesta päästä kehittämään kuntaa yhdessä kuntalaisten kanssa. Kunnanjohtajan työssä näen tärkeänä yhteistyön sekä laaja-alaisen mahdollisuuden vaikuttaa kuntalaisten arkeen ja tulevaisuuteen, Aula sanoo.

Aulan mukaan Ristijärvi on hieno, perhemyönteinen kunta, jossa on yhteisöllisyyttä.

– Ilmainen varhaiskasvatus, turvallinen ja terveellinen koulu sekä harrastusmahdollisuudet mahdollistavat onnellisen lapsuuden ja aktiivisen nuoruuden. Luontomatkailuun Ristijärvellä on loistavat mahdollisuudet vesistöjen ja vaaramaisemien äärellä. Kunnasta löytyy vapaita asuintontteja sekä vapaa-ajan tontteja reilun puolen tunnin päästä Kajaanista järven rannalta sekä laskettelurinteiden ja SM-hiihtotasoisten latujen vierestä.

Ristijärven kunnanjohtajan virkaan kertyi kahdella hakukierroksella yhteensä 21 hakemusta. Loppuvuodesta 2017 kunnanjohtajaksi valittu Petteri Seppänen jäi eläkkeelle vuodenvaihteessa.

Jatka keskustelua #kuntalehti @kuntalehti Twitterissä tai Facebookissa.

Keskustele

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*