Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen. Kuva: Liisa Takala

Kelan uusi pääjohtaja Lasse Lehtonen ei sanojaan säästele, kun kritisoi Kauppalehden haastattelussa Suomen terveydenhoitojärjestelmää.

Lehtonen sanoo, että palvelutehtävän sijasta terveyskeskuksiin on kehitetty palvelunestomuuri, joka huolestuttaa erityisesti senioreiden kohdalla.

Lehtosen mukaan nykyinen soten rahoitusmalli ei kannusta parantamaan tuottavuutta, kun sitä saa sairastavuudesta.

– Meille on luotu täydellinen satukertomus yksikanavaisen rahoituksen ylivertaisuudesta, hän jyrähtää Kauppalehdessä.

Lehtonen valittiin pääjohtajaksi äänestyksen jälkeen. Outi Antila jäi eläkkeelle toukokuun lopussa.

Jatka keskustelua #kuntalehti @kuntalehti Twitterissä tai Facebookissa.

Aiemmat kommentit

  1. Kaksikymmentäyksi sotealuetta on tappavan kallis ongelma. Ylimääräinen polittinen ja virkamieshallinro maksaa. Yhdet valtakunnalliset käytännöt riittää, aikaviive ja hoidontarve ovat määräävät tekijät ympäri maata kilometrit ovat viiveen syy.

    Unto Friman

Keskustele

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*