Kunnallistieteen yhdistyksen 43. toimintavuosi on alkanut hallituksen järjestäytymisellä.  Vuoden 2014 puheenjohtajaksi on valittu HTT Hanna Vakkala hallintotieteen yliopistonlehtori Lapin yliopistosta.

Yhdistyksen varapuheenjohtajaksi valittiin tutkimuspäällikkö Marianne Pekola-Sjöblom Kuntaliitosta.

Hallituksen muut jäsenet ovat Pekka Kettunen (Jyväskylän yliopisto), Ilpo Laitinen (Helsingin kaupunki), Inga Nyholm (valtiovarainministeriö), Siv Sandberg (Åbo Akademi) ja Jari Stenvall (Tampereen yliopisto).

Suomen Kuntaliiton nimeäminä jäseninä hallituksessa on Pekola-Sjöblomin lisäksi tutkimus- ja kehittämisjohtaja Kaija Majoinen. Yhdistyksen sihteerinä jatkaa Lotta-Maria Sinervo Tampereen yliopistosta. Jäsensihteerinä toimii Päivi Palmu ja rahastonhoitajana Sirkka-Liisa Piipponen, molemmat Kuntaliitosta.

Kunnallisitieteen yhdistyksen verkkosivut

Miettinen Ville
Miettinen Ville
ville.miettinen@kuntalehti.fi
Jatka keskustelua #kuntalehti @kuntalehti Twitterissä tai Facebookissa.

Keskustele

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*