Oulu tiedottaa, että kaupunki on ollut yhteydessä asiakirjojen luovuttamisesta poliisiin ja nyt kaupunginjohtaja Ari Alatossava on pyörtämässä aikaisemman päätöksen. Kuva: Janne-Pekka Manninen

Oulun kaupunki päätti olla luovuttamatta asiakirjoja niitä pyytäneelle sanomalehti Kalevalle ja nyt kaupunginjohtaja Ari Alatossava otti Kalevan tietopyynnön uudelleen käsittelyyn.

Kalevan pyytämät asiakirjat liittyvät hallintojohtaja Ari Heikkisen ja viestintäjohtaja Mikko Salmen syyskuussa 2024 saamien varoitusten käsittelyyn.

Kaupunki päätti varoitusten antamisen yhteydessä viedä asian poliisin tutkittavaksi. Asia on parhaillaan esitutkinnassa ja kaupunki on ollut poliisiin yhteydessä asiakirjojen luovuttamisesta.

Lisäksi Oulun kaupungin tiedotteessa kerrotaan, että tehtyjen selvitysten perusteella kaupunginjohtaja tulee tekemään päätöksen, jonka mukaan tausta-aineisto voidaan luovuttaa median käyttöön.

Lue myös:

Jatka keskustelua #kuntalehti @kuntalehti Twitterissä tai Facebookissa.

Keskustele

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*