Nimeni on Leijonanmieli – Sam Leijonanmieli

Julkaistu Muokattu

Vanha kasvo, mutta uusi nimi johtaa Vimpelin kuntaa itsenäisyyspäivästä alkaen. Kunnanjohtaja Sami Gustafsson vaihtaa niin etu- kuin sukunimensä ja jatkossa kunnanjohtajan työhuoneen ovenpielessä lukee nimi Sam Leijonanmieli.

-Meillä Vimpelissä ovat kunnanjohtajat vaihtuneet viime vuosina tiheästi. Nyt mies pysyy samana, mutta nimi vaihtuu, kunnanjohtaja nauraa.

Vaikka tuleva Sam Leijonanmieli kertoo nimenvaihdoksesta pilke silmäkulmassa, niin takana oli useamman vuoden vakava pohdinta. Itse nimenvaihdosprosessikin käynnistyi jo ennen kuin hänet valittiin Vimpeliin kunnanjohtajaksi viime vuoden lopulla.

-Menemättä yksityiselämäni yksityiskohtiin, niin en ole ollut isäni kanssa tekemisissä, vaikka hänen sukunimeään kannan. Näin ollen en tunne nimeäni omakseni. Tästä johtuen minulla on ollut harkinnassa jo pitkään vaihtaa sukunimeni, sillä haluan että suvullani ja sukunimelläni on merkitys ja tarina, kunnanjohtaja kertoo.

Lempinimi lapsuudesta

Sukunimeksi valikoitui useista vaihtoehdoista Leijonanmieli. Monille suomalaisille nimi kuulostaa tutulta, vaikka sukunimen kantajia maasta löytyy tasan yksi. Ja hän löytyy sieltä Vimpelin kunnanjohtajan huoneesta. Ruotsalaisen Astrid Lindgrenin vuonna 1973 kirjoittama tarina Veljeni, Leijonamieli on tullut suomalaisille tutuksi vuosikymmenten aikana niin kirjana, elokuvana tai vaikkapa kesäteatterin näytelmänä.

-Oma siskoni on kutsunut minua tällä nimellä jo lapsuudesta asti. Olen siskoani yhdeksän vuotta vanhempi ja varmaan olen sitten kirjaa hänelle aikanaan lukenut. Kun pohdin sopivaa sukunimeä, niin siskoni sanoi, että sehän on itsestään selvää, että olet Leijonanmieli, Sam Leijonanmieli kertoo.

Virallisesti kunnanjohtaja ottaa uuden nimensä käyttöön itsenäisyyspäivänä. Entinen sotilas uskoo uuden sukunimensä kuvaavan myös miestä itseään.

-Sukunimi kuvastaa myös isänmaallista luonnettani leijonan ollessa kansallinen symbolimme ja päättäväistä, lähes horjumatonta pohjalaista mieltäni, joka minulle tulee veren perintönä. Olen nyt 6.12 Suomen itsenäisyyspäivänä virallisesti maailman ensimmäinen Leijonanmieli, tavoitteenani on kuitenkin, että en ole viimeinen. Samalla kupongilla sai myös vaihtaa etunimen, joten lyhensin sen muotoon Sam, mies kertoo.

Nimi jää mieleen

Yksi asia on kuitenkin jatkossa varma juttu. Vimpelin kunnanjohtajan uusi nimi jää kuulijoiden mieleen ja nimenvaihdoksesta piisaa juttua vielä ensi syksyn Kuntamarkkinoillakin.

-Olen siihen varautunut, että saan kertoa tarinan nimestä useampaan otteeseen. Todennäköisesti nimi jää mieleen, eikä tarvitse joka kokouksessa jankata kuka olen.

Ja nimeä on päästy testaamaan jo kansainvälisellä tasollakin.

-Viime viikolla olin käymässä Japanissa ja siellä esittäydyin jo uudella nimellä, ettei tule suotta sekaannusta jatkossa. Tosin Leijonanmieli on ulkomaalaisille aika vaikea nimi sanoa. Olisihan siitä tosin olemassa aika komea englanninkielinenkin versio. Mutta onko Lionheart jo vähän liikaa jopa minulle, mies mietiskelee.

Powered by Labrador CMS