Onko sote-johtajuus ongelma? – Professorin mielestä keskustelu on liian leimaavaa

Johtaminen sote-sektorin ongelmien selityksenä on helppo, mutta liian yksinkertaistava, sanoo Itä-Suomen yliopiston sosiaalihallintotieteen professori Sanna Laulainen. Samoilla linjoilla on Satakunnan hyvinvointialueen johtaja Kirsi Varhila.

Itä-Suomen yliopiston sosiaalihallintotieteen professori Sanna Laulainen pitää valitettavana sitä, että puheet huonosta johtamisesta heikentävät sote-alan mainetta ja siten houkuttelevuutta. - Puhe on liian leimaavaa, kun tiedetään, millaisissa paineissa alalla työskennellään. Kuva: Akseli Muraja
Julkaistu Muokattu

Itä-Suomen yliopiston sosiaalihallintotieteen professori Sanna Laulainen pitää valitettavana sitä, että puheet huonosta johtamisesta heikentävät sote-alan mainetta ja siten houkuttelevuutta.

– Puhe on liian leima...

Haluatko lukea enemmän? Kirjaudu sisään tilaajatunnuksillasi

Kuntalehden digitilaajana saat pääsyn kaikkiin verkkosisältöihin, tähtijuttuihin sekä kattavaan näköislehtiarkistoon.

Haluatko uppoutua uutisiimme myös ilman päätelaitteita? Täydennä tilaustasi printillä! Tilaa printtilehti osoitteessa kuntalehti.fi/tilaa

Powered by Labrador CMS