Hallitus teki päätökset miljardin euron sopeutuksista – "Tämä budjetti ei vahvista kuntataloutta"
Kunnissa saatettiin jopa huokaista helpotuksesta, kun pahimmat uhkakuvat eivät toteutuneet budjettiriihessä. Valtion budjettia pian sen ilmestymisen jälkeen arvioinut Kuntaliiton pääekonomisti Minna Punakallio näki kuntien taloushaasteiden lisääntyvän.
Petteri Orpon (kok.) hallitus teki budjettiriihessä päätökset miljardin euron lisäsopeutuksista Suomen menoihin ja tuloihin.
Nämä päätökset olivat jatkoa jo aiemmin tehdyille yhdeksän miljardin euron sopeutuspäätöksille.
Kuntien kannalta lisäsopeutuspäätökset eivät toteuttaneet pahimpia uhkakuvia, joita oli kertynyt muun muassa valtiovarainministeriön aiemmin antaman budjettiehdotuksen kautta. Kuntien valtionosuuksiin, kotoutumispalveluihin ja vapaaseen sivistystyöhön kohdistui lisäsopeutuksien nimissä ehdotuksia, jotka eivät nyt onneksi toteutuneet, Kuntaliiton pääekonomisti Minna Punakallio arvioi tuoreeltaan tiistai-iltana.
– Valtiovarainministeriön ehdottamat ja kuntiin kohdistuvat leikkaukset kutistuivat merkittävästi.
Se oli hyvä asia, mutta juhlaan ei ole suinkaan aihetta, pääekonomisti huomauttaa, sillä kunnilla on jo aikaisemmissa leikkauspäätöksissä riittävästi pohdittavaa.
– Tämä budjetti ei vahvista kuntataloutta.
Kunnat ovat monessa suhteessa ja aiheesta turhautuneita moniin valtion päätöksiin, johtuen muun muassa aikaisemmista leikkauspäätöksistä, Punakallio huomauttaa.
Rahoitus heikkenee, vaikka vastuut ja tehtävät lisääntyvät.
– Uudessa budjetissa vilisee kuntien tehtävien laajennusesityksiä.
Kuntaliiton pääekonomisti Minna Punakallio. Kuva: Kuntaliitto
Vaikea aika
Pääministeri Petteri Orpo ilmoitti olevansa tyytyväinen hallituksen saavutukseen.
– Varsinainen budjettiriihi meni suhteellisen sujuvasti, vaikka eletään vaikeassa ja haastavassa ajassa, Orpo sanoi tiedotustilaisuudessa tiistai-iltana.
Paikalla olivat myös valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.), opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) ja maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.).
– Jouduttiin jälleen tekemään säästöjä. Jokainen säästöpäätös on ikävä päätös, Orpo korosti.
Sopeutustoimien eurovaikutukset ilmoitettu tässä vuodesta 2027 alkaen:
Lähde: VM
Fakta
Lähde: Valtiovarainministeriö