Kuntien peruspalvelujen valtionosuusjärjestelmän mullistus on hyppy tuntemattomaan – ”Kuntakentällä on 300 ihan erilaista tarinaa”

Hyvinvointialueiden perustaminen aiheutti kuntatalouteen myllerryksen, jonka jäljet ovat vielä usvan peitossa. Selvää on, että vanhenevien väestötappiokuntien velvoitteita ja riskejä siirtyi alueille. Vielä ei tiedetä, miten sote-uudistus vaikuttaa valtionosuusjärjestelmän uudistukseen.

Kuntien peruspalvelujen valtionosuusjärjestelmän uudistamista pohditaan paraikaa työryhmässä. Kuntaliiton kuntatalousasioiden johtaja Sanna Lehtonen korostaa, että tilastot näyttävät ihan erilaisilta, jos Helsinki ja Espoo jätetään pois. Kuntakentällä on hänen mukaansa 300 ihan erilaista tarinaa. - On poliittinen arvovalinta, millaisia kuntia tuetaan. Kuva: Laura Oja
Julkaistu Muokattu

Valtiovarainministeriö (VM) on asettanut työryhmän valmistelemaan kuntien peruspalvelujen valtionosuusjärjestelmän uudistamista.

Uudistuksen lähtökohdaksi määriteltiin tavoite varmistaa eri kokoisten kuntien edellytykset järjestää lakisääte...

Haluatko lukea enemmän? Kirjaudu sisään tilaajatunnuksillasi

Kuntalehden digitilaajana saat pääsyn kaikkiin verkkosisältöihin, tähtijuttuihin sekä kattavaan näköislehtiarkistoon.

Haluatko uppoutua uutisiimme myös ilman päätelaitteita? Täydennä tilaustasi printillä! Tilaa printtilehti osoitteessa kuntalehti.fi/tilaa

Powered by Labrador CMS