Projektivastaava Jenna Kotilehto on hyvillään siitä, että ilmastoasiat nousivat Lohjan asuntomessuilla hyvin esille. Hiidensalmen asuntomessualueen rakennuksista oli mahdollista tehdä hiilijalanjälkilaskelmat. Laskemisesta voi tulla arkea muuallakin, jos lausuntokierroksella olevan kaavoitus- ja rakentamislakiluonnoksen ehdotukset etenevät. Ehdotus laajasta lakipaketista sisältää paljon muutakin ja on kovassa vastatuulessa. - Toivottavasti lakiuudistus etenee ja saadaan vauhdilla voimaan, sanoo Kotilehto. Kuva: Laura Oja

Projektivastaava Jenna Kotilehto Lohjan kaupungilta vie kierrokselle Hiidensalmen asuntomessualueelle. Vuorossa on kerrostalokortteli, jossa esimerkiksi hulevesien kulkua on suunniteltu huolellisesti.

Korttelin sadevesi...

Mahtavaa, että olet kiinnostunut Kuntalehden tuottamasta jutusta. Olethan jo tilaaja?

Tilaamalla Kuntalehden digipalvelun saat rajoittamattoman pääsyn palvelun sisältöön. Kirjaudu sisään tai tilaa digipalvelu.