Valtuusto päättää kokouspalkkioiden tasosta. Kuva: Pixabay

Turun kaupunginvaltuuston ryhmien puheenjohtajat, pormestari ja apulaispormestarit suosittelevat, että kaupungin päättäjät voisivat vapaaehtoisesti luopua yhdestä kokouspalkkiosta vuodessa.

Tämä tarkoittaa, että jokaisen kaupungin toimielimen – kuten valtuuston, hallituksen ja lautakuntien – yksi kokous pidettäisiin ilman palkkioita.

Lisäksi kaupunki tiedottaa, että säästettäisiin 40 000 euroa, jos kaikki Turun luottamushenkilöt sitoutuvat luopumaan yhdestä kokouspalkkiosta.

Esitys koskee nykyisiä turkulaisia luottamushenkilöitä myös seudullisista lautakunnissa. Muiden kuntien päättäjiä esitys ei koske.

– Suosituksen täytäntöönpano ei edellytä kaikkien luottamushenkilöiden sitoutumista, mutta se on toivottavaa, sanoo Turun pormestari Minna Arve tiedotteen mukaan. 

Prosessi etenee Turun kaupungissa niin, että kaikilta toimielinten jäseniltä pitää saada sitoumus siitä, että yksi kokouspalkkio jätetään maksamatta.

Tämän jälkeen Sarastiaan menee tieto, että kokouspalkkiota ei makseta. Sarastia on kuntien, kuntayhtiöiden ja hyvinvointialueiden yhteisesti omistama palvelukeskus muun muassa palkkioiden maksuihin liittyen. 

Lue myös:

Jatka keskustelua #kuntalehti @kuntalehti Twitterissä tai Facebookissa.

Keskustele

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*