VM ei näe hidastelleensa Lex Kittilän kanssa – ”Hyvä kysymys, onko tämä riittävä toimenpide”
Valtiovarainministeriö on noudattanut Kittilän kunnan kanssa sitä järjestystä, jonka eduskunta on lakia säätäessään määritellyt, sanoo hallitusneuvos Auli Valli-Lintu VM:stä.
Valli-Lintu ei näe ministeriön hidastelleen toimissaan kuntalain ”Lex Kittilä” -pykälän mukaan. Pykälä mahdollistaa valtion puuttumisen poikkeuksellisissa hallinnollisissa vaikeuksissa olevan kunnan asioihin.
Oikeustieteen professori Pauli Rautiainen arveli Kuntalehden haastattelussa viime viikolla, että Lex Kittilää tulisi arvioida kriittisesti, kun se ei näytä onnistuneen Kittilän hallinnon kriisin ratkaisemisessa odotetusti.
Rautiaisen mukaan lainkohtaa ei ole kalibroitu oikein, kun se jätti sekä kunnalle että ministeriölle niin paljon liekaa ja mahdollisuuden hidasteluun.
Hallitusneuvos Auli Valli-Lintu VM:stä myöntää, että lainvalmisteluun lähdettiin myöhään.
– Jälkikäteen ajatellen voi sanoa, että ennen kuin ymmärrettiin että tilanne on näin vakava, tilannetta ei voida kunnan toimenpitein ratkaista ja että tarvitaan tällaista ainutlaatuista säännöstä, voi sanoa että lähdimme liikkeelle myöhässä.
Muuten asiassa on menetelty kuten pykälän tarkoitus oli, Valli-Lintu sanoo.
– Sen jälkeen, kun lainvalmistelu saatiin tehtyä ja laki voimaan, ei ole hidasteltu. On noudatettu sitä järjestystä, jota lainsäädäntö edellyttää: ensin kunnan toimenpiteet ja viimesijaisesti kuulemisten jälkeen valtioneuvoston toimenpiteet. Se, että pitäisi heti rynniä paikalle, on vastoin tämän lainsäädännön lähtökohtia ja lainsäädännön edellyttämiä menettelysäännöksiä.
Sen sijaan hyvä kysymys on, onko tämä riittävä toimenpide, Valli-lintu sanoo.
– Saadaanko tällä toimenpiteellä kunnan päätöksenteosta vastakkainasettelu, epäilyt päätösten laillisuudesta ja jatkuvat tutkintapyynnöt katkaistua ja palautettua siten päätöksenteon uskottavuus? Siitähän tässä on kysymys. Tässä ei ole siis kysymys vain luottamushenkilöiden pidättämisestä luottamustoimistaan eikä vain siitä että jopa törkeistä virkarikoksista syytetyt eivät pystyisi tekemään päätöksiä.
– Saavutetaanko tällä menettelyllä tässä näin pitkään jatkuneessa vakavassa tilanteessa uskottavuuden palauttaminen, saadaanko hallinto hyvän hallintotavan mukaiseksi? Se on meidän fokuksemme. Ei meillä ole muuta pyrkimystä kuin saada hallinto sellaiseksi että siihen voi ulkopuolisen silminkin luottaa, että toimitaan hyvän hallintotavan mukaisesti, lain mukaisesti ja ajetaan kunnan etua, Valli-Lintu sanoo.
Valtiovarainministeriö kuulee Kittilän syytettyjä luottamushenkilöitä kirjallisesti. Kuulemismenettely annetaan tiedoksi ja vastineen laatimiseen on muutamia viikkoja aikaa.
– Koko tämän prosessin aikana kunnalla säilyy mahdollisuus päättää luottamushenkilöiden pidättämisestä luottamustoimistaan. Päätösvalta säilyy kunnalla koko ajan. Meidän osaltamme kyse on viimesijaisesta puuttumisesta.