Suurien kaupunkien rakennusvalvonnat kriisissä – Rakennusliikkeet ja suunnittelutoimistot houkuttelevat ammattilaisia korkeammilla palkoilla
Jatkuva pula virkamiehistä riivaa etenkin suurempien kaupunkien rakennusvalvontoja. Rakennusbuumi ryöpsäytti luparuuhkat, kun valtio ja kunnat alkoivat tehdä maankäytön, asumisen ja liikenteen MAL-sopimuksia 2000-luvulla.

Rakentaminen jyllää Espoossa etenkin Länsimetron jatkeen ja Raidejokerin varrella. Espoon rakennusvalvonta kriisiytyikin runsas vuosi sitten, ja lupajonossa oli lähes 1 400 hakemusta. Valvonnan tilanne alkoi helpottua viime syksynä, kun kaupunki sai palkattua uusia työntekijöitä ja aiemmin eläköityneitä virkamiehiä palasi takaisin. (Kuva: Liisa Takala)
Kunnat jäävät kakkosiksi, kun rakennusliikkeet ja suunnittelutoimistot kilpailevat jopa satoja euroja korkeammilla palkoillaan kokeneista ammattilaisista.
Erityisen voimakkaasti rakentaminen alkoi jyllätä ja jyllää edelleen Espoossa ete...
Mahtavaa, että olet kiinnostunut Kuntalehden tuottamasta jutusta. Olethan jo tilaaja?
Tilaamalla Kuntalehden digipalvelun saat rajoittamattoman pääsyn palvelun sisältöön. Kirjaudu sisään tai tilaa digipalvelu.