Valtio ja kunnat löysivät sovun länsiradan rahoituksesta – tässä on sopimusta koskeva aikataulu valtuustoissa
Valtio ja Länsirata Oy:n osakkaana olevat kunnat Turku, Espoo, Salo, Lohja, Vihti ja Kirkkonummi ovat ottaneet merkittävän askelen eteenpäin yhdessä.
Hankkeen osapuolet saivat päätökseen pitkään jatkuneet neuvottelut tänään iltapäivällä.
Liikenne- ja viestintäministeriö tiedottaa, että nyt hankkeessa siirrytään rakentamisvaiheeseen, jos kuntien ja valtion päätöksentekoelimet hyväksyvät neuvotellun sopimuksen.
Neuvottelut koskivat Länsirata-hankkeen ensimmäistä vaihetta, jonka rakentamiseen sopimuksessa sitoudutaan hallitusohjelman mukaisesti.
Osakassopimukseen ja sen liitteisiin tehdään vielä teknistä viimeistelyä.
Länsirata on Helsingin ja Turun välille suunnitteilla oleva osittain kaksiraiteinen junayhteys.
Siirtyminen rakentamisen ensimmäiseen vaiheeseen koskee Espoon ja Lohjan välisiä osahankkeita sekä yhteyksiä Salo—Hajala ja Nunna—Kupittaa.
Osakassopimus edellyttää vielä kaikkien osapuolten toimivaltaisten päätöksentekoelimien päätökset.
Osakassopimus voidaan allekirjoittaa vasta sen jälkeen, kun kaikkien osakkaiden toimivaltaiset päätöksentekoelimet ovat sen hyväksyneet.
Nyt tehty sopimus tulee julkiseksi 6.11. kun se etenee ensimmäisten osakkaina olevien kaupunkien hallitusten käsittelyyn.
Hankkeen kustannusarvioon sisältyy epävarmuuksia, joihin muun muassa Väylävirasto on kiinnittänyt huomiota.
Ministeriö tiedottaa, että sopimuksessa on sovittu menettelyistä, joilla riskejä minimoidaan, mutta kustannusnousun riskejä ei voida kuitenkaan poissulkea.
Osakkaat sitoutuvat osakassopimuksessa rahoittamaan hanketta enintään 800 miljoonalla eurolla, josta Suomen valtio sitoutuu kattamaan 400 miljoonaa euroa ja kuntaomistajat yhteensä 400 miljoonaa euroa.
Lisäksi yhtiölle annetaan oikeus myöhemmässä vaiheessa hakea vierasta pääomaa enintään 520 miljoonaa euroa, jonka Suomen valtio takaisi.
Takauksen myöntämisestä päätetään erikseen eduskunnassa, tiedotteessa kerrotaan.
Mahdollisesta kustannusnoususta ja vieraan pääoman rahoituskustannuksista osakkaat vastaavat niin, että Suomen valtion osuus on 67 prosenttia ja kuntaomistajien osuus 33 prosenttia.
Suomen valtion rahoitussitoumusten enimmäismäärä ei kuitenkaan voisi ylittää missään tilanteessa 920 miljoonaa euroa lisättynä vieraan pääoman rahoituskustannuksilla.
Tämän hallituskauden aikana tullaan käyttämään vain pieni osa sovitusta rahoituksesta.
Tiedotteen mukaan Länsiradan osahankkeiden suunnittelu ja kilpailutukset etenevät niin, että ensimmäisten osahankkeiden osalta rakentaminen voisi alkaa aikaisintaan vuoden 2027 loppupuolella.
Lähde: Turun kaupunki
Otsikkoa muokattu 31.10. kello 18.11.
Lue myös: