Lahdelle miljoonalasku kuntatekniikkayhtiön alasajosta
Lahden kaupunginhallitus päätti maanantaina, että Lahden Seudun Kuntatekniikka Oy:n toiminta päättyy ensi vuoden jälkeen.
Kuntatekniikkayhtiön hallittu alasajo tulee maksamaan Lahden kaupungille arviolta 3,9, miljoonaa euroa.
Kuntatekniikkayhtiössä on tällä hetkellä 86 työntekijää.
Lue lisää Kuntatekniikan foorumilta
Avainsanat
Jatka keskustelua #kuntalehti @kuntalehti Twitterissä tai Facebookissa.
Luitko jo?
Luetuimmat
- Uutiset
- Työpaikat
- Hallitus norminpurkutalkoista: Varhaiskasvatuksen ryhmäkokoja ja kelpoisuussäännöksiä ei väljennetä
- Nuoret uupuvat koulumatkoilla ja kunnat eivät saa kokeilla, jos etäpäivä silloin tällöin piristäisi – "Suomalainen yhteiskunta on normien yhteiskunta"
- Perho palkitsee asukkaitaan tekniikalla, tonteilla ja tuhansilla euroilla: ”Joidenkin laskelmien mukaan meidän ei pitäisi olla edes olemassa”
- Aikapula vesittää kouluruokailut – "Vartissa ei ehdi jonottaa, syödä riittävästi ja hakea tarvittaessa lisää"
- Viikon helmi: Nato-esikunnan synnyttämä palvelutarve on vielä osin arvoitus Mikkelin kaupungille – ”Valmista pelikirjaa ei ole”
Uutiset
Opetus ja kulttuuri
Talous
Opetus ja kulttuuri
Uutiset
- Satakunnan hyvinvointialuejohtajan virkaan 15 hakemusta - STM:n Kari Hakari ja vt. hyvinvointialuejohtaja Tero Mäkiranta hakijoiden joukossa
- Kolme Oulun viestintäjohtajaksi hakenutta etenee soveltuvuusarviointiin: Oikarinen, Rönnholm ja Urponen
- Kuntaliitto etsii uutta varatoimitusjohtajaa - Hanna Tainio jää eläkkeelle
- Heidi Soini, Jonna Tamminen ja Mikko Weissenfelt Lumijoen haastatteluun
- Karstula kiinnostaa - 29 hakemusta kunnanjohtajaksi
Työpaikkauutiset
Työpaikkauutiset
Työpaikkauutiset
Työpaikkauutiset
Työpaikkauutiset
Tilaa uutiskirje
Ole hyvä ja täytä alla oleva lomake liittyäksesi postituslistalle. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.